KİTAPLAR

Satış Küpü, Günümüzün Pazarlama Stratejileri Işığında Etkili Satış Taktikleri

Artık satışı öğrenmek için onlarca kitap okumanıza gerek kalmayacak. Satış Küpü eğer okuduklarınizı uygulama kararlılığını gösterebilirseniz sizin de hayatınızı değiştirebilir. Satış Küpü kitabı temelde 3 […]

Artık satışı öğrenmek için onlarca kitap okumanıza gerek kalmayacak. Satış Küpü eğer okuduklarınizı uygulama kararlılığını gösterebilirseniz sizin de hayatınızı değiştirebilir.

Satış Küpü kitabı temelde 3 ana bölümde kurgulanıyor. Bu bölümlerin ilki temel satış yetkinliklerini, ikincisi; satışın demografisini, üçüncüsü ise pazarlama temelli satış tekniklerini inceliyor.

Temel satış yetkinlikleri; “Taktik Satış” ile başlıyor. Bu bölümde satıcılara, müşterinin güvenini nasıl kazanabilecekleri, müşteri ihtiyaçlarını nasıl tespit edebilecekleri öğretiliyor. Bu amaçla soru sorma teknikleri anlatılıyor ve müşterinin olası itirazlarını nasıl çözümleyebilecekleri gösteriliyor. Taktik satış kapsamında, müşteriden nasıl randevu alabilecekleri ve müşteri ziyaretlerinin nasıl yapılması gerektiği gösteriliyor. Satış kapama konusu da taktik satışın olmazsa olmaz bölümlerinden birisi. Temel satış yetkinlikleri bölümünün devamında “Değer Satmak” kavramından bahsediliyor ve satışın fiyatla ilgili olmadığı, müşteriye sunulan değerle ilgili olduğuna dair örneklere yerveriliyor. Temel satış yetkinlikleri; vücut dilinin kullanımı ve kişisel imaj konularını da derinlemesine inceliyor ve satıcılara görselliğin ve hareketlerinin müşterilerle iletişim kurmaktaki önemi anlatılıyor. Her satıcının hakim olması gereken “İkna Teknikleri” ile temel satış yetkinlikleri tamamlanmış oluyor.

İkinci kısım, satışın demografisini içeriyor ve bu bölümde kadın, erkek, yaşlı ve çocuklara hitap eden satış teknikleri öğretiliyor. Kadın erkek davranışlarındaki farklılıklar ve bu farkları gözeterek satışların nasıl arttırılabileceği örnekleniyor. Takip eden bölümlerde ise, yaşlılar ve gençlerin kendine has özellikleri inceleniyor ve bu segmentlere satış yapabilmenin sırları ortaya konuyor.

Satış Küpü’nün son bölümü ise, modern pazarlama stratejilerinin satış taktiklerine dönüştürülmesini içeriyor. En ilgi çekici bölümlerden birisi olan “Duyusal Satış” da, tat, koku, temas, görünüm ve ses gibi etkenlerle satışı arttırmak konusu işleniyor. Devamında “Beyne Hitap Eden Satış” bölümünde Nöro-marketing temelli satış teknikleri anlatılıyor; yani satış amaçlı olarak insan beyninin nasıl manipule edilebileceği konusu öğretiliyor. Modern çağda manevi arayışların artması ve çevre bilincinin yükselmesi gibi faktörlerin değerlendirildiği “Yeşil Satış” bölümü, satış kitaplarında pek bulunmayan bölümlerden birisi. Kitapta ayrıca satışın özel bir türü olan “Hizmet Satışı” konusu da detaylı olarak işleniyor. “Hikayelerle Satış” yine satış kitaplarının genellikle pek girmediği ama Satış Küpü’nde detaylı olarak işlenen bir konu. İnternet ve sosyal medyanın bir satıcının hayatını nasıl değiştirdiği ve satış maksatlı olarak bu mecralardan yararlanma teknikleri yine oldukça kapsamlı “Dijital Satış” bölümünü oluşturuyor. Kitapta “Çok Katlı Satış” konusu da işleniyor ki bu klasik satış kitaplarının hiç yer vermediği bir konudur.

Kitabın en ilginç bölümü ise, Kürşat Tuncel’in kendi buluşu olan prim-performans sistemini anlattığı “Primle Satış” bölümü. Bu bölümde satıcıların hedef bazlı olarak nasıl yönetilebileceği ve nasıl ödüllendirilmesi gerektiği anlatılıyor. Aynı zamanda kitapla aynı adı taşıyan SATIŞ KÜPÜ şirketinin yürüttüğü projelerde kısa sürede büyük satış artışları sağlamasının arkasındaki sırrı öğreniyoruz bu bölümde. Kitapta yer alan diğer konular “Pazarlık Stratejileri” ve “Fiyatlama”.
Kürşat Tuncel bu kitabı okumakla satış hakkında birçok farklı kitap okumanıza gerek kalmayacağını iddia ediyor. Yalnızca Satış Küpü’nü okuyarak ve uygulamaya geçirerek satış becerilerinizi yükseltebilir ve satışta etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Yazarın gerçek hayatta satış rekorları kıran ekipleri yönetmiş olması yanında satış işinin bilimsel yanını da yakınen takip eden birisi olması ve satış alanında litaratüre katkıda bulunan uygulamaların mucidi olması, Satış Küpü kitabının içeriğini satıcılar için son derece değerli bir hale getiriyor.

Satış Küpü kitabı internetten İdefix ve Kabalcı gibi yayınevlerinden basılı veya e-kitap formatında sipariş edilebileceği gibi D&R gibi kitapçılardan da temin edilebilmektedir.

 

İlk baskı TK Yayınevi 2012

İkinci baskı Ceres Yayınevi 2014

Üçüncü baskı Ceres Yayınevi 2015

Dördüncü baskı Ceres Yayınevi 2016

Beşinci baskı Ceres Yayınevi 2017

11084282_769800823134456_7052872600448964443_n

Bir cevap yazın