GÜNCEL, SLIDESHOW

Koaktif satış koçluğu-12

Koçluk görüşmesinde danışanlar kendilerine anlam ifade eden şeyler hakkında konuşurken duygulanabilirler. Bu durumu bazen koç, danışanın duygularıyla hareket etmesi olarak yorumlayabilir ve görüşmenin terapiye dönüştüğünü düşünür ancak duygular ve terapi aynı şey değildir. Koçlar duyguların ortaya çıkmasına izin verebilir, bunun zararı yoktur. Ancak koç danışanın neden kızgın yada kırgın olduğuna bakmamalıdır, bu verilen ilk tepkidir. Sebep önemli değildir, bunu iyileştirmek ya da durdurmak koçun işi değildir. Koaktif koçluk modeli çok açıktır; danışanı hayatta daha ileriye taşıyan derin bir öğrenme biçimi için koç içerik sağlar. Koçlukta eylemler danışanın koçluk görüşmelerinde keşfettiklerini desteklemek üzere tasarlanır. Danışanlar bazen rahatsızdır, perişandır, çünkü hayatları onları istemedikleri bir yere sürüklemektedir. Bu alanlardan kaçmak isterler. Zamanla tüm elde ettikleri bu kaçınma dolu hayatları olur. Hayatlarının bu kısımlarını kesip atmanın bedellerini fark edemezler. Koçların işinin büyük bölümü daha iyi seçimler yapabilmeleri için danışanları neyin doğru neyin gerçek veya önemli olduğunu keşfetmelerine yardımcı olmaktır.

Danışanın hayatındaki doyum, denge ve süreç aslında 3 farklı araçtan oluşan bir araçlar setidir. Koç, danışanın vizyonunu gerçekleştirmesini engelleyen şeyleri keşfetmeye çalışıyorken doyum setini kullanıyordur. Koç, danışanın konuya farklı bakış açılarıyla yaklaşmasına yardımcı oluyorsa ve farklı eylem opsiyonlarını değerlendiriyorsa denge setini kullanıyordur. O anın derinine inen bir koç ise süreç setini kullanıyordur. Koç, hangi araç setini hangi durumda kullanacağına karar verir. Danışan koçluk sürecinin akışı konusunda sorumluluğu almada koça güvenir. Ancak koç şuna dikkat etmelidir; danışanlar kendi dünyalarını gerçeklermiş gibi sunarken koç kendisini bunu onaylar ve varsayımları sorgulamaz durumda bulmamalıdır. Koçun görevi cesaretle sorgulamak için bir model oluşturmaktır. Koç, danışanın tepkisine bile neden olacak olsa dobra olmak ve danışanın potansiyeline ulaşmasını teşvik etmek zorundadır. Koç doğru cevabı biliyorsa da bunu empoze edecek şekilde danışana sunmamalıdır. Yardım edecekse bir beklenti içinde olmadan bunu yapmalıdır.

Eğer koçun deneyimi danışanın özel ilgi alanına uymazsa başka bir koçun tavsiye edilmesi gerekir. Danışanlar koçluk ve mentorluk arasındaki sınırların ve farkların ayırdında olmalıdır. Bazı durumlarda koçluk ve danışmanlık iç içe geçebilir. Danışmanlardan bir duruma özel beceriler, deneyim ve analitik süreçler beklenir, danışman sorunu anlamak ve işe yarar çözümler sunmak zorundadır. Ancak koçlar değişikliklerin oturtulmasına yardımcı olur ve geçişleri desteklerler. Aynı şekilde bazen de psikoterapi ve koçluk arasındaki sınırlar belirginsizleşebilir. Duygular insanın bir parçasıdır. Görüşmede duyguların açığa çıkması doğaldır ancak terapistler özellikle duygusal sorunları teşhis etmek için eğitim alırlar ve duygusal yaraları iyileştirmeye çalışırlar. Koçlar ise teşhis koymak için eğitimli değilllerdir ve duygusal yaraları iyileştirmeye odaklanmazlar. Duygular konuşma sırasında ortaya çıkabilir ama koçluğun işi değildir.

20130611-152630.jpg

Bir Cevap Yazın