Yeni Makaleler

Beyne giden mesajın etkisini arttırmak-1

 

Beyne iletilecek mesaj yapıtaşlarının etkisini artırabilmek mümkündür. Amerikalı yayıncı Lisa Kirk “başkaları hakkında konuşan dedikoducudur, kendinden bahseden sıkıcıdır, sizden bahseden ise parlak bir konuşmacıdır” demiştir. Eski beynin egoist ve benmerkezci olduğunu biliyoruz, dolayısıyla siz ve ürününüz müşterinin çok da umurunda değilsiniz. Müşterinin umursayacağı tek şey ürünün onların ne işine yarayacağıdır. İçinde onlar içinde ne olduğunu göstermenin en iyi yolu “siz” sözcüğünü kullanmaktır. “Siz” kelimesini kullandığınızda müşterinin beyni bilinçsiz şekilde sizin sisteminizi alıp kullanacak, mesajınız daha kişisel olacak ve müşteriniz gerçekten sizin onun sıkıntısını çözmeye çalıştığınızı hissedecektir. “Siz” kelimesiyle mesajınız beyin dostu bir hal alır.

Güvenilirliğiniz satış verimliliğinize çok önemli katkı yapar. Eski beyin güvenilirliğe çok önem verir çünki bunu yaşamsal bir fonksiyon olarak görür. Güvenilirlik denen şey; yaratıcılığınız, korkusuzluğunuz, tutkunuz, dürüstlüğünüz, müşteriye benzeme oranınız ve anlamlılığınızın bir fonksiyonudur. Yaratıcılığın gücü eşsizdir ama yaratıcı olmak daha fazla çalışma gerektirir. Birçoğumuz önemini bildiğimiz halde çoğunlukla üşenerek rutinimizi bozmayız. Yaratıcılık için gerektiğinde görsel resim ve video parçaları kullanmalısınız, metinlerinizi renklendirmeli, farklı mecraları kullanmayı denemeli ve farklı hızda bir ses tonu kullanmalısınız.

Renklerin etkisini bilmek size avantaj sağlayabilir; kırmızı (güç, aktiflik, imdat), pembe (sakinlik, feminizm), turuncu (hareket, enerji, yapıcılık), sarı (ışık, gelecek, felsefe), yeşil (para, büyüme, çevre), mavi (güven, otorite, güvenlik), mor (ruhanilik, hükümranlık, yeni çağ) temalarını çağrıştırır.

Korkusuzluk bir diğer etki artırıcıdır. Çoğu karar korku üzerine kurulmuştur. Korkusuzluk aynı zamanda bağlılık kurmaktır. Müşterinize yüksek ilgi göstermekle birlikte sonucuna çok takılmadığınızı gösterirseniz eski beyne işi kazanmak için motive olduğunuzu ama korkunuz olmadığını göstermiş olursunuz. Korkusuzluğu geliştirmek için; yüksek bir ilgiyle ama fazla bağlılık kurmadan hareket edin, olumlu bir bakış açısı takının ve en iyilerin bile herzaman kazanamıyacağını hatırlayın.

Tutku da benzer şekilde bir etki artırıcıdır. Büyük liderlerin konuşmalarını dinlediğinizde onların tutkularını hissedersiniz ve bu tutku dinleyicilere de geçer. Tutku konusunda da korku gibi numara yapmak imkansızdır. Eski beyin tutkunuzu sizin iradeniz dışında ölçer. Tutku vücut dilinden, sesinizden ve seçtğiniz kelimelerden anlaşılabilir. Eğer kendinizi yeterince motive hissetmiyorsanız müşteriniz bunu tutku eksikliği olarak algılayabilir. Tutkunun aşırısı olmaz, eğer siz çok tutkuluysanız müşterinize de bu geçecektir. Sevdiğiniz şeyi yapın, yaptığınız şeyi sevin, tutkunun özü budur.

Dürüstlük, güvenilirliğin en büyük kaynağıdır. Müşteri ilişkilerinin çoğu satıcı doğruyu söylemediği veya eksik söylediği için sona erer. Sözünüzü tutmak ve doğruyu söylemek kısa dönemde size bir maliyet yaratabilir ama uzun dönemde fazlasıyla lehinize olacaktır. İnsanlar herzaman dürüstlüğü takdir eder. Bu nedenle samimi olun, yalanlara başvurmayın, bazı zamanlarda “hayır” ve “bilmiyorum” kelimeleri de müşterinin saygısını kazanmanızı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın