GÜNCEL

Müşteriye hızla geri dönmenin önemi…

Bugün bir kafede otururken yandaki masada konuşan iki genç kızın konuşmalarına kulak misafiri oldum. Kendinden çok emin ve havalı gözüken genç kızlardan birisi diğerine telefonuna tanımadığı numaralardan gelen aramalara hiç dönmediğini, kendisine ulaşmak isteyenlerin mesajlarını yanıtlamadığını belirterek şımarık bir tavırla “Çok ulaşmak isteyen bir daha arasın” dedi. Konuşmasından anladığım kadarıyla muhasebe-vergi danışmanlığı yapıyordu.

Şu kadarını söyleyeyim; özellikle danışmanlık gibi uzmanlık içeren hizmet işlerinde müşteriye yakın olmak, her an ulaşılabilir olmak ve müşterilerin ihtiyaçlarına özen göstermek fark yaratan en önemli unsurdur. Müşterilerin çoğu danışmanların teknik yeterliliklerini değerlendiremez, aynen bir doktorun tıp bilgisini değerlendiremeyecekleri gibi. Hizmet satışında müşteriniz için her an ulaşılabilir ve her an yardıma hazır olmalısınız.

Danışmanların en büyük hatası hizmet satabilmek için teknik bilgilerinin yeterli olacağını düşünmeleri ve hep bunun pazarlamasını yapmalarıdır. Teknik bilgi sahibi insanlar bu düşünceyi yenmekte zorlanırlar. Ancak müşteriler kendileriyle gerçekten ilgilenen samimi insanları seçerler. Hatta çoğu kez bu şımarık ve üstten bakan tavırdan hoşlanmadıkları için en iyilerle değil oldukça iyilerle çalışmayı tercih ederler.

Sizi arayan müşterinize çık hızlı geri dönmelisiniz; bu konuda kural, 1 saat içinde aramaya geri dönmek ve 1 gün içinde çözüm önerinizle müşterinizin yardımına koşmaktır. Bu arada size gelen her maile olumlu veya olumsuz aynı gün içinde geri dönmeli ve tanımasanız da her telefona geri dönmelisiniz. Çoğu kez büyük işler cevaplamadığınız bir telefonun ucundadır. Size ulaşmaya çalışanlara hızla dönmek aynı zamanda çok önemli bir profesyonellik göstergesidir. Ama herşeyden önce işinize ve müşterinize saygı duyduğunuz için bunu yapmalısınız. Bu genç hanımların öğreneeği daha çok şey vardı doğrusu…

20131028-153618.jpg

Bir Cevap Yazın