Yeni Makaleler

Satış ve İş Geliştirmeye Yönelik Sosyal Medya Kullanımı Stratejileri

1) Kendinize iş alanınızla ilgili bir iletişim konusu belirleyin. Sıkıcı olmaması için bir de yan konu sahiplenebilirsiniz. Sosyal medyada önemli olan iletişimin stratejisidir. Amaç, paylaşımlarınızla sizin ve yaptığınız iş arasında izleyenlerin zihninde bir bağlantı yaratabilmektir.
2) Sosyal medyada amaç doğrudan izleyenlere bir şeyler satmak değil, onlarla ilişki yaratarak ve ilişkinizi kuvvetlendirerek bilinirliğinizi artırmaktır. İş yapabilmek için bilinir olmalısınız. Bilinir olmak için görünür olmalısınız.
3) Sosyal medya mecralarını bütünsel bir yaklaşım içinde kullanmalısınız, yalnızca sevdiğiniz bir veya birkaçını kullanmak yeterli etkiyi sağlamayacaktır. Bu anlamda profesyonel bir ağ olan Linkedin, tüm dünyanın kullandığı en geniş mecra olan Facebook, video paylaşımı için YouTube, resim paylaşımı amaçlı Instagram ve kısa mesaj için Twitter asgari olarak kullanmanız gereken mecralardır. Bunlar dışında işinizle ilgili bir Blog’unuz olması profesyonel anlamda size değer katacaktır.
4) Sosyal medya iletişimi kişiler arasında olduğunda çok daha etkilidir. Örneğin Coca Cola’yı izleyenlerden çok Cola’nın CEO’sunu izleyen kişi vardır. Çünkü insanlar kendilerine cevap veren kişiyi tanıyor olmak ister. Bu anlamda kurumsal bir iletişim sosyal medyada etkili olmaz, çünkü karşınızdakinin bir tabela olmasını istemezsiniz. En fazla fayda kendi hesabınızı yönettiğinizde sağlanır, zira bu şekilde hem içeriği birinci elden yaratmış hem de iletişimi yine ilk elden sağlamış olursunuz.
5) Sosyal medyada asıl olan değerli içerik yaratabilmektir. İnsanlar ancak bu şekilde sizi gönüllü olarak izler. Değerli içerik; bilgi veren, merak uyandırıcı, eğlenceli, ideal uzunlukta ve sıklıkta ve işinizle endirekt de olsa bağlantılı olan bir içerik olacaktır. İçerik ne kadar orjinal ve yaratıcı olursa o kadar etkilidir. Bu nedenle başlangıçta yapıyor olsanızda zaman ilerledikçe başkalarından alıntı ve kopya içeriklerle devam etmemelisiniz.
6) İletişimde süreklilik çok önemlidir. Sosyal medya işiniz yoğun olduğunda bir tarafa atabileceğiniz bir iş değildir. Günlük, haftalık ve aylık belirli bir programda içerik yaratmaya devam etmelisiniz ki insanlar sizi unutmasın ve hatta içeriğinizi merakla beklemeye başlasınlar.
7) Sosyal medya mesajları mecraya göre uzunlukta olmalıdır. Twitter da bu işi yalnızca 140 karakterde yapmanız gerekirken, profesyonel yapıdaki Linkedin ve Blog’larda biraz daha uzun metinler yeralabilir ama genellikle insanların çok uzun metinleri okumaktan sıkıldıklarını unutmayın (İçeriğin gerektirdiği ve çok değerli metinler hariç). Kısa ve basit olmak çok zor ve aynı ölçüde değerlidir.
8) Günümüzde resim ve video paylaşımı çok önemlidir. Zira görsel sinirler daha hızlı çalışır, yani bir mesajı resim veya video ile vermek çok daha etkilidir.
9) Paylaşımlarınızda yaratıcılık çok önemlidir. Metinler yanında karikatür, resim, infografik ve tablolar kullanmak mesajın etkisini artırır ve içeriği değerli kılar. Kendinizi bağımsız bir yayınevi gibi düşünün ve öyle içerik tasarlayın. Sizin ilginizi çeken şeyler başkalarınınkini de çekebilir.
10) Paylaşımlar için başlık kullanımı çok önemlidir, aynı basılı medyada olduğu gibi iyi bir başlık merak uyandırır ve metni okutur. Ancak aşırı vaatkar, yanlış yönlendirici ve altı boş başlıklardan kaçının. Aksi halde insanlar kendilerini aldatılmış hisseder ve size kızgınlık duyar.
11) Paylaşımlarınızda linkler kullanmak sosyal medya trafiğinizi olumlu etkileyecektir. Okunurluğu ve trafiği artırmak için # (Hashtag) benzeri ortak başlık paylaşımı tekniklerini uygulayın. Böylece paylaşımınızı çok daha fazla kişi görebilir.
12) Ortak ilgi grupları üyeliklerinizi artırmak daha fazla sayıda işinizle ilgili insana ulaşmanızı sağlar. İzleyen trafiğini artırmak iyidir ama trafiğin işe dönüşme potansiyelini yani izleyenlerin kalitesini artırmak çok daha iyidir.
13) Sosyal medyada insanların sizden talep etmedikleri izleme uygulamalarını yapmayın, örneğin; istemedikleri sürece onları gruplarınıza üye yapmayın, özel mesaj ve mail göndermeyin. İletişimin izinli olması etkisinin çok daha yüksek olmasını sağlar.
14) Sosyal medyada ki davranış kuralları gerçek hayatla aynıdır. Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapmayın. Bir şeyin doğru olduğundan emin değilseniz muhtemelen yanlıştır. Sosyal medyada insanların tepkileri gerçek hayattan daha serttir, çünkü sizle yüz yüze olmamanın rahatlığını yaşarlar.
15) Sosyal medya paylaşımlarına bir kere cevap vermek etkileşim yaratmaktır, iki kere cevap vermek tartışma başlatmaktır. Hiç bir paylaşıma üç kereden fazla cevap vermeyin, bu sosyal medyada kavga başlatmaya eşdeğerdir.
16) Sosyal medyada mevcut katılımcıların yalnızca %1′ i değerli içerik yaratır, %9’u yaratılan içeriğe yorum ve katkı yapar, %90’ı ise yorum yapmaz ve sadece izler. Paylaşımlarınıza gelen tepkilerde bu durumu gözönünde bulundurun.
17) Sosyal medyadaki kişiler çeşitli davranış kalıplarına sahiptir; kendilerini göstermek için çırpınanlar, ben de burdayımcılar, dini metin paylaşıcıları, radikal görüşlüler, izleyiciler, teknik konulara ilgi duyanlar, çapkınlar vb.. Bir süre izleyerek izleyici profilinizin davranışlarını analiz edin ve ona göre bir iletişim stratejisi geliştirin.
18) Başkalarından alıntı yapacaksanız mutlaka yazarına referans verin. Sosyal medya fikirleri özgürce çalarak kendinizinmiş gibi kullanabileceğiniz bir yer değildir. Bu sizi hem fikrin sahibi hem de sizin bu fikri aşırdığınızı anlayan izleyiciler nezdinde zor duruma düşürür.
19) Çok nadir ve değerli iş tekliflerinizi ara sıra sosyal medyada paylaşabilirsiniz ama bunlar hiçbir zaman sıradan reklam ve kampanya önerileri olmamalı, gerçekten bir fırsat yaratmalı ve genel paylaşımlarınız içindeki ağırlığı %10′ u geçmemelidir.
20) Sosyal medyada “Somatik imleç” yaratmanın, kısaca kendinizi bir konuyla birlikte anılır hale getirmenin yolu; aynı konuda, istikrarla, yaratıcı bir şekilde mesajınızı tekrar etmektir. Bu amaçla görsel formatlardan da yararlanabilir ve kendinizi takipçiler gözünde hep aynı şekilde canlandırabilirsiniz. Bunun için profesyonel fotoğraf çekimi yaptırarak paylaşımlarınızda bu resimleri kullanabilirsiniz. Bu kişisel markanızı yaratma sürecinizi destekleyecektir.
21) Sosyal medyada din, seks, politika gibi konular tabu sayılır. Profesyonel kullanımda bu konularda paylaşım yapmaktan kaçının (Bunları umursamayacak kadar şöhretliyseniz başka tabi). Aynı şekilde spor takımları, yediğiniz içtiğiniz veya gezdiğiniz yerler konulu paylaşımlarınızda doz çok önemlidir. Bu konularda aşırı paylaşım yaparsanız insanlar size tepki duymaya başlayacaktır (Bir seyyah veya yemek gurmesi filan değilseniz tabi ki). En uygunu profesyonel paylaşımlarınızı dengelemek için özel hayatı sınırlı şekilde kulllanmaktır, örneğin; haftaiçi iş konulu haftasonu ise özel paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Böylece sizi işkolik bir makine gibi görmeyeceklerdir.
22) Sosyal medyada mutlaka ilginç olmalısınız, insanlar ya sizi çok sevdiği ya da nefret ettiği zaman merak ve takip eder. Sıradanlık ise yokolmakla eşdeğerdir. Profesyonel amaçlı kullanımda başarılı olup olmadığınızı anlamak için kendinize şunu sorun “Her mecrada 1.000 ve üzeri takipçi yaratabildim mi?” Zira 1.500 civarında etkili takipçiniz olması halinde sosyal medyadan etkili iş potansiyeli sağlayabilirsiniz. Yani sizi yıllık olarak geçindirecek kadar iş sosyal medyadan gelebilir (İlişkilerinizin salt sayı değil kalite anlamında da yeterli olması gerekir).
23) Sizle yapılan her temasa en kısa sürede cevap vermek şarttır. Sosyal medyada iletişim taleplerine hızla yanıt vermezseniz insanlar onlara değer vermediğinizi düşünür ve sizle ilgilenmeyi keserler. Ancak polemik yaratma amaçlı temaslardan uzak durun ve ya nazikçe konuyu kapatın veya çok üsteleme devam ederlerse konuyu görmemezliğe gelin. Sosyal medya, takipçileri pataklayabileceğimiz bir yer değildir.
24) Paylaşımlarınızda merak uyandırıcı bölümler halinde paylaşım stratejisi izlerseniz aynı TV dizisi bekler gibi insanlar bir sonraki paylaşımı beklemeye başlayacaktır, “Az sonra” tarzı insanları beklentiye sokar, ilgilerini yükseltir ve sizi merak etmelerini sağlar.
25) Yaratıcı bir şeyler bulamadığınızda “Günaydın”, “Hayırlı cumalar” vb.. yalnızca ben de burdayım mesajı veren değersiz paylaşımlara sığınmak yerine varolan aktif ve değerli paylaşımlara yorum yaparak katkı vermeniz daha iyidir. İnsanlar sizi sığ biri gibi görmemelidir.
26) Paylaşımlarınızda moral bozukluğu, güçsüzlük, kırıklık vb.. sizi zayıf ve değersiz gösterecek bir tarzdan uzak durun. Önemli olan gerçekler değil algılardır ve sosyal medya kendi algılarınızı yöneteceğiniz en etkili araçtır. Sizin hakkınızda ne düşünecekleri insanların insafına bırakılamayacak kadar önemlidir.
27) Paylaşımlarda makaleleri veya yabancı dildeki metinleri olduğu gibi paylaşmak yerine konunun özetini yaparak ve ana fikrini destekleyerek kişisel görüşünüzü paylaşırsanız gerçek bir katkı sunmuş olursunuz. Unutmayın siz bilgisayarın Copy/Paste tuşu değilsiniz.
28) Sosyal medya ne kadar güzel ve alımlı bir hanım veya ne kadar zengin ve yakışıklı bir bey olduğunuzu paylaşacağınız bir yer değildir (En azından profesyonel anlamda öyle değildir). Muhtemel iş ortaklarınız ve gelecekte sizle çalışabileceğini düşündüğünüz insanlar sizin dekolteli, minili, yaka bağır açık gömlekli, at nalı gibi altın saatli resimlerinizi gördüklerinde pek de iyi şeyler düşünmezler. Aynı şey ziyafet ve içki sofrası resimleriniz için de geçerlidir. Ayrıca mecraları kurulma amaçlarına göre kullanmalısınız, örneğin; Linkedin, Facebook gibi sosyal hayatınızı paylaşmaya yönelik bir mecra değildir. Aynı şekilde Facebook da akademik makaleler yayınlayabileceğiniz bir mecra değildir.
29) Paylaşımlarınızın etkisini artırmak için sosyal medya araştırmalarını takip edin. Bu şekilde Twitter’da link verilen metinlerin çok etkili olmadığını, üç-dört paragraftan uzun metinlerin sosyal medyada okunurluğunun azaldığını, resim kullanırsanız beğenilerin arttığını vb.. bilir ve ona göre bir taktik izlersiniz. Sosyal medyada ilgi çekmek tesadüflere bağlı değildir ve her paylaşımın maksimum ilgiyi çekebilmek için yapılandırılması gerekir.
30) Son olarak sosyal medya performansınızı değerlendirmek istediğinizde şuna bakın; sizi eklemek isteyenlerin sayısı sizin eklemek istediklerinizi aşmaya başladıysa iyi yoldasınız demektir.

Satış ve iş geliştirme amacıyla sosyal medyayı kullanmaya karar verdiğinizde, bu amaca yönelik stratejiler geliştirmeye ihtiyaç duyarsanız SATIŞ KÜPÜ’ne danışabilirsiniz. Kurulduğu günden beri yaptığı işlerin %100’e yakınını sosyal medyada geliştirdiği ilişkiler yoluyla gerçekleştiren SATIŞ KÜPÜ, modern çağın bu çok etkili iletişim ve pazarlama aracını nasıl etkili şekilde kullanabileceğiniz konusunda size de yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın