Yeni Makaleler

Yöneticilere hikayeler; Balık tavası

Küçük kız mutfakta büyük ablasının akşam yemeği için balık kızartmasını seyrediyordu. O akşam büyük anne ve büyük babaları da onlarla birlikte yemek yiyecekti. Küçük kız ablasının kızartmadan önce balığın kafasını ve kuyruğunu kestiğini gördü ve buna bir anlam veremedi. “Abla neden kızartmadan önce balığın kuyruğunu ve kafasını kesiyorsun?” diye sordu. Ablası omuz silkti, “Bilmem annem de böyle yapardı, ben de ondan öğrendim balık kızartmayı”.
Küçük kız bu cevaptan pek tatmin olmamıştı, salonda oturan annesinin yanına gitti ve ona neden balığın kızartılmadan önce kafasının ve kuyruğunun kesildiğini sordu. Annesi küçük kıza şaşırmış gibi baktı. Belli ki o da bunun neden yapıldığına pek kafa yormamıştı. “Büyük annen de balığı böyle kızartırdı, ben balık kızartmayı ondan öğrendim, git büyük annene sor” dedi.
Küçük kız bu sefer de verandada oturan büyük annenin yanına gitti. “Büyük anne, annem senin balıkları kızartırken kafasını ve kuyruğunu kestiğini söyledi. Neden böyle yapıyordun?” diye sordu. Büyük anne gülümseyerek torununa cevap verdi, “Çünkü kızartma tavam balığı bütün halinde kızartabilmek için biraz küçüktü”

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.