Yeni Makaleler

Stres yüksek performans gösterebilmek için gereklidir.

Kişisel gelişim eğitimlerinde ya da yaşam koçlarıyla yapılan bir takım çalışmalarda stresi yok etme üzerinde durulduğunu, çok sayıda insanın iş hayatında aşırı stres altında olduklarını iddia ettiklerini, nefes terapileri veya yoga gibi aktivitelerle insanların stresi hayatlarından çıkarmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ancak ironik şekilde tüm bunlar nero bilim açısından daha düşük performans göstermenize yol açacak adımlardır aslında. Beynin yüksek performansla çalışması için belirli bir seviyede uyarılması gerekir. Araştırmalar, beynin performansıyla ilgili olarak ters U şeklinin geçerli olduğunu gösteriyor; yani düşük stres durumlarında performans zayıftır. Stres uygun bir seviyede tutulmalıdır, aşırı yüksek stres seviyeleri de yine performansı düşürmektedir. Özetle, hayatınızdan stresi çıkarabilirseniz performansınızın yükseleceği beklentisi gerçekçi değildir. Olumlu stres dikkatinizi odaklamanıza yardımcı olur.

Düşünün ki ormanda yürüyüş yaparken birden karşınıza bir yırtıcı hayvan çıktı. o anda bütün kaslarınız alarm durumuna geçer, dikkatiniz yoğunlaşır, odaklanırsınız ve tüm gücünüzü kullanmaya hazır olursunuz. İşte bunu mümkün kılan strestir. Stresi oluşturan kimyasallar ise Dopamin ve Norepinefrin’dir. Beynin yüksek performansla çalışması bu iki kimyasalın doğru miktarda oluşmasına bağlıdır. Aşırı miktarda kimyasal üretilirse beynin sinir hücreleri bloke olmaya başlar ve performans düşer. Beynin uyarılmasını sağlayan Kafein gibi kimyasallar yanında performansı artıran etmenlerden birisi de Adrenalin’dir. Örneğin bir yazıyı acilen yetiştirmek görevi sizde adrenalin salgısını artırarak performansı yükseltici etki yapar. Bu şekilde korku yaratan kimyasal bir madde yoğun dikkat ve alarm durumu yaratarak performansınızı yükseltir. Hatta bu aciliyeti gerektiren eylemi düşünmek dahi aynı etkiyi doğuracaktır. Bir çalışmada yalnızca parmak egzersizi yapmanın düşünülmesinin dahi kas hacmini %22 artırabildiği bulunmuştur. Bu oran, gerçekten egzersiz yapılmasıyla elde edilebilecek gelişmenin üçte birine denktir. Bu teknik dahilinde beynimizi ihtiyaç hissettiğimiz ölçüde uyandırarak motivasyonumuzu yükseltiriz ancak bir takıntı oluşturacak ve kimyasal yüklenmemizi aşırı artıracak kadar olmamasına dikkat ederiz.

Stres kimyasallarından Dopamin ilginin ve arzunun kimyası, Neropinefrin ise uyanıklığın kimyasıdır. örneğin komik bir film izlemek Dopamin seviyenizi artırarak sizi daha neşeli hale getirir. Beyin olumlu bir beklenti içine girdiğinde de Dopamin salgılar, yani ödül mekanizması beyinde hazırlık seviyesini yükseltir. Bu anlamda yemek, para, seks gibi sosyal etkileşimler Dopamin salgısını artırır. Yani korku kadar mizah ta beyinde olumlu uyarılma oluşturabilmektedir. Motor korteksi hareketlendirmenin bir yolu da yürümek gibi fiziksel bir aktivite yapmaktır. Glikoz ve oksijen tüketen fiziksel aktiviteler beyni de aktif hale geçirmektedir. Bu nedenle stresliyken yürüyüşe çıkın tavsiyesi verilmektedir.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz;

– Zirvede bir zihinsel performans doğru seviyede stres sahibi olmayı gerektirir, minimal değil.

– Zirvede bir zihinsel performans Norepinefrin ve Dopamin’e yüksek seviyelerde sahip olduğunuzda meydana gelir.

– Uyanıklığınızı ve odaklanmanızı artırmak için Dopamin ve Norepinefrin seviyenizi bilinçli olarak manipüle edici aktiviteler yapabilirsiniz.

– Uyanıklığınızı artırmak için Adrenalin seviyenizi yükseltmek üzere zihninizde korku sahneleri canlandırmanız işe yarayacaktır.

– Dopamin seviyenizi yükselterek bakış açınızı değiştirebilirsiniz, örneğin mizahi bir şeyler okuyun veya kendinize bir ödüllendirme modeli oluşturun.

 

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.