Yeni Makaleler

Gayrimenkul danışmanlığında sizi garantili başarısız kılacak düşünceler…

GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI İŞİNDE SİZİ GARANTİLİ ŞEKİLDE BAŞARISIZ YAPACAK DÜŞÜNCELER

– Bu sektörde çalışma koşulları çok rahat, istediğin zaman işe gidiyorsun, boş zamanlarımda bu işi yaparım.

Yanlış: Gayrimenkul danışmanlığı tam bir disiplin işidir ve istisnalar hariç tam zamanlı bir iştir. Gününüzü profesyonelce ve planlı şekilde yaşamalısınız. Kendi işinizi yapmak başkası için çalışmaktan çok daha zordur.

– Benim eşim dostum çoktur, bu işi yaptığımı söylersem satılık, kiralık ne varsa bana verirler.

Yanlış : Başlarken insanlar öncelikle bu işi yapabildiğinizi görmek isteyecektir. Acemiyken çevrenizi harekete geçirmeniz zordur. İronik şekilde artık başarılı işler yapmaya başladığınızda kendiliklerinden gelirler. Yani öyle garanti cepte dost portföyleri kolay kolay nasip olmaz.

– Bu iş sahada toz yutarak yapılır, öyle eğitimle filan satış yapmayı öğrenemezsin.

Yanlış : Sahada çalışmak yani uygulama yapmak her zaman önemlidir ama gerekli eğitime sahip olmazsanız yalnızca ayakkabılarınız eskimiş olur. Çalışmış olmak için değil etkili olmak için çalışmalısınız bu da ancak eğitimle mümkündür.

– Benim özel hayatım var, akşam işten çıktığımda telefonumu kaparım. İşi olan yine arar nasılsa.

Yanlış : Müşteriler size ulaşmak istiyorsa ihtiyaçları vardır. Ulaşılabilir olmak iş yapmanın temel şartlarından birisidir. Müşterilerin %78’i kendilerine ilk dönen danışmanla çalışmaya devam eder.

– Müşteriler nasıl giyindiğine neye bindiğine bakar onun için paranın yeteceği en lüks arabaya binmelisin, hatta borçlanmalısın ki ödeyebilmek için satış yapasın.

Yanlış : Satışta görünümünüz önemlidir ama kazanmadığınız parayı harcamak yapacağınız en büyük hata olur. Akıllı danışmanlar önce para kazanır, sonra o paradan pasif gelir elde eder, sonra her ne alacaksa onu satın alır.

– Türkiyede insanlar yabancı markalara meraklıdır, yabancı bir markanın tabelasını asarsam daha fazla satış yaparım.

Yanlış : Satışı yapan marka değil danışmandır, insanlar tabelalara değil kişilere güvenir. Tabela yapmanız gereken şeyleri sizin için yapamaz. Çok iyi bir markayla satış yapamadan batan da çoktur, kendi markasıyla uluslararası markalar kadar para kazananda vardır.

– Bu işte çok az sermaye ile büyük paralar kazanmak mümkün.

Yanlış : Çok az sermaye ile büyük para kazanmak ancak piyango alırsanız olur. Danışmanlık işinin maliyetleri kazancınızın ortalama 1/3’ünü bulur. Ofislerle bölüşümü saymıyorum bile. Satış yapabilmek için pazarlama maliyeti yapmanız gerekir. İyi paralar kazanmanız istikrarlı çalışırsanız ancak 4-5’inci yıllarınızda mümkün olacaktır.

– Çevrem, tanıdıklarım bu işi yapmama rahat rahat yeter.

Yanlış : Gayrimenkul danışmanlığından para kazanmak için ortalama 3000 kişilik kaliteli bir müşteri portföyüne ulaşmanız gerekir ki bu portföy size istikrarlı şekilde satılık portföy veya alıcı adayı üretsin. Bu sayıları bulmanız belirttiğimiz gibi 3-4 yılınızı alacaktır.

– Gayrimenkul danışmanları çok para kazanıyor.

Yanlış ; Örnek gösterilen süper gelire sahip gayrimenkul danışmanlarının oranı %1 bile değildir. Ortalama %10-14 kadarı yaşamlarını belirli bir seviyede idame edicek parayı kazanabilir, %85 kadarı ise maaşlı bir işten alabileceği seviyede veya daha azıyla yetinmek zorunda kalır. Her işte olduğu gibi burada da yalnızca iyiler iyi para kazanır.

– Kolay iş, bir ilan as, evi göster, komisyonu al…

Yanlış : Gayrimenkul danışmanlığı gayrimenkulle ilgili hukuki, teknolojik, mali, operasyonel birçok bilgiye sahip olmayı gerektirir. Ayrıca derin bir genel kültüre sahip olmalısınız. Ortada çok sayıda emlakçı vardır ama çok az sayıda emlak danışmanı! vardır. Dijital pazarlama, değerleme, tapu bilgisi gibi birçok uzmanlık alanında bilgi sahibi olmalısınız. Bir danışman yeterliliğine sahip olmanız ortalama 5 yılınızı alacaktır.

– Bir süre bu işi denerim olmazsa başka bir iş bakarım.

Yanlış : Böyle düşünüyorsanız hiç vaktinizi boşa harcamayın çünkü gayrimenkul danışmanlığı tam zamanlı bir kariyer işidir ve bu işe part time veya deneme mahiyetinde bakan kişilerin başarılı olma ihtimali piyango kazanmakla aynıdır.

– Yaşadığım, bildiğim, sevdiğim bölgede bu işi daha rahat yaparım.

Yanlış : Bir bölgeye aşina olmak sizin için konfor alanı yaratır ve rahat hissedersiniz ama tercihinizi nerede daha çok işlem yapılıyorsa ve nerede daha az rekabet varsa ordan lehe kullanmalısınız. Bu bir iştir ve para kazanmak için yapılır dolayısıyla fırsat neredeyse oraya bakın, kahve içmek için sevdiğiniz mahalleye gelirsiniz.

Devamı gelecek …

Kürşat Tuncel hakkında

No information is provided by the author.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.