Yeni Makaleler

Satış ve Pazarlama Bölümleri Arasındaki Savaş…

Şirketin patronu, satış ve pazarlama departmanları arasında sürüp giden çekişmeyi önleyebilmek için bir motivasyon toplantısı düzenlemeye karar vermişti. Toplantıya ünlü bir konuşmacı da davet edilmişti. Patron toplantıdan önce konuşmacı ile buluştuğunda, satış ve pazarlama bölümlerinde çalışanların sürekli birbirini suçlayıp durduğunu ve artık bu durumdan bıktığını söyledi. Konuşmacıdan, ekip ruhu ve birlikte çalışmanın önemini anlatan bir konuşma yapmasını rica etti.

Patronun toplantıyı açmasından sonra ünlü konuşmacı sahneye çıktı ve takım çalışmasının önemini herkese anlatabilmek için bir futbol takımından benzetme yapmaya karar verdi. “Arkadaşlar şimdi bir futbol takımını düşünün” dedi, “Takımın orta saha oyuncuları ilerideki forvetleri gol pozisyonuna sokabilmek için pas yaparak hazırlık yaparlar ve gol atacak oyunculara en iyi pası atmaya çalışırlar. Buna karşın oyun kurucuların attığı topları alan forvetlerin işi de topu kaleye yollayıp gol atmaktır. İşte sizin şirket de bu futbol takımı gibidir aslında; pazarlama bölümü forvetlerin gol atabilmesi için gereken tüm hazırlığı yapan ve gol pasını uzatan orta saha oyuncularıdır. Forvetler de aldıkları paslarla gol atan yani müşterilere satış yapan satıcılardır. Gördüğünüz gibi orta saha oyuncuları iyi pas atmazsa forvetler topla buluşamaz ve gol atamaz, yani pazarlama departmanı kampanyaları ve reklamları hazırlamazsa satıcılar satış yapabilmek için gereken silahlardan mahrum kalır. Forvetler gol atmadan da takım skor yapamaz, yani şirket satış yapamaz ve para kazanamaz. Bu nedenle hem orta saha oyuncuları hem de forvetler bir takımda uyum içinde oynamalıdır ki takım kazanabilsin”.

Salondakiler verilen örneği gayet iyi anlamış gibi gözüküyordu. Ön masada oturan patronun da yüzü gülüyordu. Konuşmacı verdiği örneğin yerli yerine oturmuş olduğunu düşündü ve sevindi. Konuşmadan sonra verilen kahve arasında konuşmacı bir standa yanaştı ve stantta duran kişinin görevini sordu. Bingo! Satış bölümünün yöneticisiyle konuşuyordu. Biraz önce yaptığı konuşmanın etkisini ölçmek istedi ve sordu, “Futbol takımı ile ilgili benzetmemi nasıl buldunuz?”.

Satış bölümünün yöneticisi ciddiyetle cevapladı, “Yaptığınız benzetme çok yerindeydi. Pazarlama ve satış bölümlerinin aynı bir futbol takımındaki orta saha ve forvet oyuncuları gibi oldukları ve birlikte iyi oynamazlarsa gol atamayacakları çok açık”. Duydukları karşısında konuşmacı memnuniyetle gülümsedi. Biraz duraladıktan sonra satış yöneticisi sözlerine devam etti, “Ama ben hala bizim orta saha oyuncularının iki pası üst üste yapamayan sersemler olduğunu düşünüyorum”.

 

Tek Vuruşta Satış 1, Kürşat Tuncel, Ceres Yayınları

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.