Yeni Makaleler

İstanbul yenileme seçimi sonrası geleceğe yönelik beklentilerim…

Dün akşam sonuçlanan önemli seçim sonrasında gelecek döneme ilişkin beklentilerimi paylaşmak istedim;

1. Hernekadar AKP, 4 yıllık seçimsiz bir dönem söylemini dillendiriyorsa da çok kısa olmayan bir gelecekte erken genel seçim gündeme gelecektir. Zira ekonomi ve dış politikadaki yıkım ve AKP tabanında yeni kurulacak partinin ve muhalefetin yaratacağı baskı Erdoğan’ı seçime zorlayacaktır.
2. İçeride CHP ve İyi Parti iyi bir uyum yakaladı, görünen o ki HDP seçmeni de artık aldatılmaktan ve kullanılmaktan bıkmış. Muhalefet bu seçimde organize olmayı ve kazanmayı öğrendi. AKP’nin yenilmez algısı sona erdi.
3. AKP iktidar olduğunda doğan ve bugün oy kullanan tamamen yeni bir nesil var. Bu nesil dünya ile entegre olmak istiyor, özgürlük istiyor, iş istiyor ve AKP’nin umduğu muhafazakar kodları taşımıyor. Şahit oldukları 25 yıllık otokratik dönem onları hayal kırıklığına uğratmış durumda. Erdoğan tarzı otokratik liderler günümüz gençlerinin lider tanımına uymuyor.
4. Türkiye’de hala kahir çoğunluk demokrasi ve özgürlüklere bağlı olduklarını, Atatürk’e laf söylettirmeyeceklerini, kavga dövüş ve kaba siyaset dilini sevmediklerini, olumlu siyaset taraftarı olduklarını gösterdi. Müzakere ve uzlaşma sağlayamayan saldırgan siyasi dilin bu ülkede bundan sonra prim yapmayacağını göreceğiz.
5. İktidarı koruma ve kısa vadeli çıkarlar kaygısıyla sanayide, tarımda, eğitimde, teknolojide, hukukta, kadın erkek eşitliğinde, demokratik standartlarda açıkça geri kaldık. Bunlar için uzun vadeli yapısal önlemleri devreye almak ve Türkiyenin hukuk, eğitim, sanayi ve tarım politikalarını yeniden belirlemek gerekiyor. Türkiye’nin yüzünü yeniden medeni dünyaya dönmesi gerekiyor. Bu aşamadan sonra iktidarın bunları yapabilecek gücü kalmamıştır. Bu da erken bir seçimin olası sebeplerinden olacaktır.
6. Türkiye’de liyakata dayalı görevlendirme prensibine dönülmesi, particilik ve kendi yandaşını yaratma politikalarına son verilmesi gerekiyor. AKP bunu yapamaz, yapmaya çalıştığında zaten bu temellere oturmuş olan kendi tabanının büyük çoğunluğunu kaybeder. Bir ekonomik krizin yaratabileceği iktidar aşınmasını son bir yıl içinde gördük.
7. Seçim sonrası kabinedeki en kritik bakanlar değişecektir. Başta iç işleri ve ekonomi olmak üzere ama bu da bir çözüm olmayacak zira sorun başkanlık sisteminin güçsüz bakanlar yaratmış olmasıdır. Yakın gelecekte yeniden parlementer demokrasiye dönmeye veya en azından başkanlık sistemini rehabilite etmeye yönelik konular gündemde olacaktır.
8. Türkiyede halk artık kavga, döğüş ve bölünme istemiyor. İnsanların evlerine ekmek götürmek gibi günlük sorunları var. Bunlarla uğraşmadan boş siyasi kavga yapılması artık prim yaptırmaz. Millet laf değil çözüm bekliyor. Acilen adalet, tarım, sanayi, eğitim konularında çözümler üretilmeli.
9. Erdoğan giderek mutlak güç sahibi konumunu kaybetmeye başlayacaktır, bundan sonrası yokuş aşağı… Dış politikadaki uzlaşmaz ve belirsiz tavrı birçok ülkeyi kendisine düşman etti. Bugün yurtdışına çıktığınızda Türklere değil ama Erdoğan’a müthiş bir antipati olduğuna şahit olursunuz. Ne yazıkki kavgacı tavrı durup dururken birçok konuda krizlerin içine düşmemize yolaçtı ve halk artık bunları görüyor.
10. Suriyeli mülteciler, tarımın çökmesi, ithal bağımlılığı, iş bulma sırasında yaşanan partizanlıklar, kendi sermayedarlarını ihalelerle besleme çabası, eğitimin dindarlaştırılması gibi politikalar halk tarafından destek görmüyor. Maalesef partili cumhurbaşkanlığı ve uzun süreli iktidar devletin kurumlarını da partizanlaştırdı, oysa Türkiye’de hükümet ve devleti birbirinden gayet güzel ayıran bir devlet geleneği mevcuttu. Tüm kurumlar yıpratıldı ve siyasallaştırıldı. Türkiye bu yapılarla hayatını idame ettiremez,
11. Türkiye tabiri caizse yeniden bir kapatıp açma hamlesine ihtiyaç duyuyor. Ne Erdoğan ne de AKP’nin kalanı tüm bu zorluklar içerisinde kendilerine iktidarı kaybettirecek kısa vedeli sonuçları olabilecek yapısal hamleleri yapamayacaktır. Bu nedenle ancak yeni bir seçimle gelecek bir iktidar kendisine açılacak avansla bu hamleleri yapabilir. Tıpkı AKP’nin ilk 5 yılı gibi. Dolayısıyla bugün tarihe not düşebilirim ki bir erken seçim yapılacaktır ama hemen kısa sürede değil belki bir belki iki yıl sonra ama kesinlikle yapılacak…

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.