Yeni Makaleler

Neden İK uzmanları iyi bir satıcı olmalıdır?

NEDEN İNSAN KAYNAKLARI UZMANLARI İYİ BİR SATICI OLMALIDIR?

İK uzmanları işe alma görüşmesinin boş pozisyonun en iyi adaya satışı işi olduğunu anlamalıdır. Oysa aday yığını içinden yapılan bir eleme olduğunu zannediyorlar. O aday yığını İK uzmanının önüne gelene kadar elenmiş olmalı ve yalnızca şirketin cezbetmek isteyeceği kalitedeki adaylara boş pozisyon pazarlanmalıdır. Bu aşamada pozisyonun ihtiyacına uygun en iyi adaya şirketin sunabilecekleri anlatılmalıdır. Zaten adayın eleneceği kriterleri soruyor ve bu amaçla görüşüyorsanız burada iki yanlış sözkonusudur; ilki eleme kriterlerini neden daha öncesinde kullanmadığınızdır (Bugün birçok uluslararası şirket ön elemelerini tamamen dijital ortamda yapmaktadır). İkincisi bu şekilde karşınızda ideal bir aday değil o pozisyona ihtiyacı olan birileri olacaktır.

Prensip olarak o pozisyona ihtiyacı olan adayın o pozisyon için en iyi kişi olması mümkün değildir. Ya da söyle ifade edelim; o pozisyon için en iyi aday o pozisyona en zor ikna edebileceğiniz kişidir aslında. Ben bu konumda bir aday olsam benimle mülakat yapan kişiye benim orada çalışmaya razı olmam için ne gibi imkanlar ve fırsatlar önerdiklerini sorarım çünkü birçok alternatif içinde seçme şansım vardır. Aslında İK uzmanları sıklıkla bu tepki ile karşılaşıyor ve bunu garipsiyorlar, oysa çok normal. Gerçekten iyi bir aday zaten iş aramayacak, teklif almayı bekleyecek, hatta gelen tekliflerin çoğunu da kendi standartlarında görmediği için geri çevirecektir. Böyle bir adayı ikna edebilmek için İK uzmanının satıcılık becerileri sergilemesi gerekir.

Şimdi birçok kişi bu işsizlikte bu tavrın ütopik olduğunu düşünebilir ama işin ironik tarafı işe en çok ihtiyacı olan kişilerin aslında en zayıf adaylar olmasıdır. Bazı istisnalar haricinde düz mantık burada devreye girecektir; madem o kadar iyisin niye işsizsin? Tersinden bakarsanız da bu yazının argümanı oluşacaktır; en iyisi sensen seni ikna etmek için özel koşullar önermeliyim… Satışı öğrenmek bu süreçte İK uzmanlarına kesinlikle avantaj sağlayacaktır.

www.kursattuncel.com

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.