Yeni Makaleler

KEHANET

En fazla 1 ay içerisinde halkın sokağa çıkma oranı ciddi şekilde yükselecektir. Hastalığın ulaştığı durumu dikkate almaksızın insanlar sokağa ve işlerine geri dönmeye başlayacaklardır. Burada hem havanın güzelleşmesinin hem de insanların ekonomik olarak dayanma gücü kalmamasının rolü olacaktır. Sağlık sebebiyle de olsa bizim gibi bir ülkede insanların yardım almadan, işsiz, aç, açıkta 6-9 ay evinde oturması ihtimali yoktur. Bakın bu gelişimi bugün Avusturya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde önlemlerin gevşetilmesinden de görebilirsiniz ki bunlar göreli olarak bizden daha zengin ülkelerdir.

Aylarca evde kapalı kalmak insan psikolojisine aykırıdır ve dışarıdaki tehlike ne olursa olsun insanlar kısa süre sonra risk algılarını kaybedeceklerdir. Bir tehlikeyi çok fazla duyduğunuzda, elinizden fazla da bir şey gelmiyorsa insan beyni tehlikeyi görmemeyi tercih eder. Bu nörolojik bir gerçektir. Bunu aynı sigara içenleri sürekli ölecekleri ile tehdit etmeye benzetebilirsiniz. Yakın zamanda ekonomik olarak sıkıntıya düşen insanlar “Ha Coronadan ölmüşüm ha açlıktan” diyeceklerdir ki bu söylem yavaş yavaş duyulmaya başladı bile. Bununla da kalmayacak, eğer işsiz ve aç kalan insanlara yardım etmenin bir yolu bulunmazsa çaresiz kalan insanların kaybedecekleri bir şey kalmayacağı için şiddet ve yağma gibi eylemlerin olasılığı ve oranı da yükselecektir.

Şunu kabul edelim bu salgında ölme olasılığı hastalığı ayakta geçiren %80’i bir yana koyarsanız %20’nin %2’si kadardır, yani %04 (Binde dört) kadardır, oysa bu süreçte kısa vadede beklenen işsizlik oranı %30’dur. Nerdeyse her üç kişiden birisinin işsiz ve desteksiz kalacağı bir ortam şu anda ölme riskiyle karşılaştırılmayacak kadar yüksektir. Yani hastalıktan ölmeniz çok zayıf bir ihtimal ama büyük olasılıkla işinizi kaybedecek ve birikiminiz yoksa desteksiz kalacaksınız desem derdiniz Corona olmaz değil mi? Türkiye de dahil olmak üzere yakında göreceksiniz ki ülkelerde insanları evlerinde oturmaya ikna etmek mümkün olmayacaktır.

İnsanlar buna geçici olduğunu düşünerek çok kısa süreler için razı olabilir ama aylarca sürecek uygulamalar kitleler tarafından yaşam alışkanlıklarına aykırı bulunarak reddedilecektir. Bakın bunun izlerini önce spor için çıkmakta, sonra market, sonra çok oturdum biraz hava almak istedim, çocuk çok sıkıldı, dükkana baktım ve böyle sürüp gidecek onlarca bahanede bulabilirsiniz. Türkiye özelinde insanların işsiz ve gelirsiz bir şekilde aylarca izole olması gibi bir ihtimal yoktur. Bu beklentiye dayalı her türlü tedbir başarısız olacaktır. Şu anda ülke için asıl büyük risk salgın değil bozulan ekonomik sistemin yaratacağı büyük sarsıntıdır.

Kürşat Tuncel hakkında

No information is provided by the author.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.