Yeni Makaleler

VİRÜS – ÖLÜM İSTATİSTİKLERİ

– Türkiye’de en yaygın 3. ölüm sebebi solunum sistemi rahatsızlıklarıdır. Örneğin KOAH hastalığından ölümler toplam ölümlerin %5,5 oranını oluşturuyor. Zatürre ise en yaygın 4. ölüm sebebidir.
– Toplam ölümlerin %70’ini ise diyabet, tansiyon, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar oluşturuyor.
– Normalde dünya ortalamasına göre bulaşıcı hastalıklardan ölüm oranı %20’nin altındadır, Türkiye bu alanda çok daha başarılı bir ülkedir ama aynı oranı kullanırsak dahi bu yılda en fazla 85.000 kişi salgın hastalıktan ölüyor demektir.
– Türkiye’de yılda ortalama 420.000 ölüm oluyor. Bunun %5,5’u 23.100 kişi yapıyor. Yani virüs olmadan da yılda 23.000 kişi zaten KOAH’tan ölüyordu. KOAH virüsün de öldürme etkisini yükselten hastalıklardan birisi olarak açıklandı. Virüsün Zatürre ‘ye dönüştüğünü de biliyoruz.
– Dikkat ederseniz yılda 85.000 kadar kişi zaten salgın hastalıklardan ölüyordu. Bunların üzerine kalp, tansiyon ve şekerden ölen 290.000 kişiyi de ekleyebiliriz. Böylece Covid olmadan da ölecek olan 375.000 kişi var diyebiliriz.
– Covid virüsü her 100 kişiden 20’sinden semptom gösteriyor ve hastaneye gitmelerine sebep oluyor. Nüfusumuza kabaca 80 milyon dersek eninde sonunda 16 milyon kişi bir şekilde hastaneye gidecektir.
– Şu andaki ortalam ölüm istatistiklerine göre bu insanların %2,1’i ölecek demektir ki bu da en çok 336.000 kişidir.
– Doğal ölüm sebeplerinin %70’i zaten yavaş ilerleyen kalp, tansiyon, diyabet gibi kronik kastalıklar. Yani yılda 294.000 insan zaten bu sebeplerle ölüyordu. Bu da ayda 24.500 kişi yapar. Oysa aynı dönemde Virüse bağlanan ölüm sayısı 1403 oldu (aylık).

Ne anlatmak istediğim açıktır sanırım; bu virüs olmadan da ayda zaten 25.000 kişi kronik hastalıklardan ölüyordu (diğer salgınları eklemiyorum bile). Covid virüsünün bunlara ek olarak fazladan yılda 336.000 kişiyi öldüreceğine inanmamız için hiçbir sebep yok. Yılsonunda açıklanacak ölüm istatistiklerinde anlamlı bir yükseliş olmazsa zaten ölecek olan insanların virüsle ölümlerinin hızlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın ölüm verileri sağlıklı kişilerin virüsten ölme olasılığının çok düşük olduğunu doğruladığına göre muhtemelen beklentim doğru çıkacak. Sonuç olarak, virüs zaten ölme olasılığı yüksek olan insanları öldürüyor ve geri kalan sağlıklı nüfus üzerinde ölüm oranını artırdığını destekleyen bir veri yok.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.