Yeni Makaleler

Merkez Bankası toplantısı öncesi tahminimiz…

Perşembe günü Merkez Bankası toplantısı var, bu kez bir faiz artırımı geleceği bekleniyor. Aslında işi bilenler Merkez Bankasının çoktan örtülü bir faiz artırımı yaptığını biliyorlar. Politika faizi %8,25, gecelik faiz %9,75 ile değişmemiş gözükürken ortalama fonlama faizi %7,34 den %9,17’ye geldi ve bu süreçte usd/TL kuru 6,38’den 7,38’e yükseldi.

Özetle olan şu; Merkez Bankası iktidara karşı omurgalı bir duruş sergileyemediği için faizi açıkça değil örtülü şekilde artırdı. Peki bu herhangi bir işe yaradı mı? Tabi ki hayır, çünkü piyasa faiz artırımı yapmamak için iktidarın kıvrandığını ama doların yükselişi karşısında güçsüz ve çaresiz kalındığı için ortalama fonlama maliyetini artırarak durumun kurtarılmaya çalışıldığını görüyor. Bu tabi ki bu işe yaramadı ve dolar kuru 1 lira daha arttı. Çünkü izlenen politika açıkça ekonomi yönetiminin nasıl yanlışını kabul edemediğini gösterirken bir taraftan da elinde faizi artırmak dışında bir koz kalmadığını gösteriyor.

Bu saatten sonra açık faiz artırımı işe yarar mı? Daha önce bu konuda yazmış ve kur tahmini de yapmıştım. Hükümet bu kafayla giderse sene sonu dolar kuru 8,25-8,50 arasında olur. Faizler enflasyonun 3-4 puan üstüne gelirse ki bu %15-16 seviyesi demek, mevcut seviyelerde kur tutulabilir. Merkez Bankası perşembe günü 8,25’den 9,25’e çıkmak gibi göstermelik bir hamle yapar ve yine örtülü faiz artırımı ile durumu idare etmeye kalkarsa kur kısa sürede 8’leri geçecektir.

Yüksek bir faiz artırımı herşeyi yoluna sokar mı? Hayır… Türkiye ekonomisi şiddetle dolara ihtiyaç duyuyor ama dolar kazanamıyoruz. Üstelik hanehalkı da tamamen dolarize olmuş durumda. Devletin 170 milyar dolar civarında kaynak bulması gerek. Özetle faiz artırımı ancak kısa bir süre doların ateşini alır, onda da öyle 6,50’lere filan çekilme olmaz, kur 7,15 – 7,20 gibi bir seviyeye oturur. Bu etki de en fazla yılsonuna kadar idare eder, ondan sonra kur artışı trendi aynen devam eder. Zira ülkede hiçbir yapısal konuda iyileşme yok, tüm ekonomik göstergeler bozuluyor, işsizlik çılgınlık boyutunda, ekonomi yavaşlıyor, döviz geliri azalıyor… yani durum berbat ve ortada bir kurtuluş umudu da gözükmüyor!

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.