Yeni Makaleler

YILSONUNA KADAR DOLAR KURU VE FAİZ ÖNGÖRÜM…

Türkiye’de hükümet uzun süredir ekonomiyi büyütebilmek için kaynak maliyetini ucuz tutmayı hedefliyor, bu nedenle tasarruflara negatif faiz (enflasyon oranının altında) veriliyor. Tabi bu durumda tasarruf sahipleri de Türk Lirasından kaçarak dövize yöneliyor (enflasyona karşı korunmak ve belirsizlik döneminde prim yapacağı beklentisiyle). Bunun sonucunda mevduatların ağrılıklı kısmı döviz mevduatından oluşuyor.

Türkiye gibi dış ticaret açığı verdiği için sürekli döviz ihtiyacı olan, enerjisini ithal eden, ihracatında bile ara malı ithalatına bağlı olan bir ülke için döviz ihtiyacının azalması sözkonusu bile olamaz. Bu arada pandemi nedeniyle ihracat ve turizm gelirleri azalıyor. Tüm bunlar önümüzdeki dönemde Türkiye’de dövize ihtiyacın artacağını gösteriyor. Siz bir de buna şirketler kesiminin döviz borçlarını ekleyin.

Bu kadar dövize ihtiyaç varken kurların hızlı yükselmemesinin sebebi merkez bankası döviz rezervlerinin satılması ve kamu bankaları aracılığı ile piyasaya döviz verilmesiydi ama rezervler kritik seviyenin altına düştüğü için artık kamu bankalarının oyun alanı Giderek daralıyor. Tabi merkez bankasının rezervlerinin azalması bir güçsüzlük göstergesi olduğu için yabancıların TL spekülasyonları da hızlanıyor.

Hükümet yabancıları bugüne kadar swap işlemleri için ihtiyaç duydukları TL’yi kısarak (bankaların işlemlerini kısıtlayarak) ve pahalılaştırarak durdurmaya çalıştı ama sonuç olarak ülkede hem bireyler ve şirketler döviz talep ediyor hem de yabancıların TL spekülasyonları sürüyor. Bu faktörler bir araya geldiğinde kurları tutmak mümkün olmuyor.

Bu hareketi durdurabilmek için TL’ye pozitif iyi bir faiz ödemeniz gerekir ki döviz tutanlar bozdurarak TL talep eder hale gelsin. Bugün en azından enflasyon oranının 4-5 puan üzerinde faiz ödeyerek ancak dövize yönelimi durdurabilirsiniz. Tabi enflasyon oranını doğru kabul edip etmemeniz de ayrı bir mesele… Benim öngörüm bugün için politika faizini hızla %17-18 seviyelerine çıkarmak gerekeceğidir. Bu hamle geciktikçe kur hareketini durdurabilmek için faiz oranının daha da yükselmesi gerekecektir.

Biliyorsunuz daha önce de merkez bankası önce faiz artırımına ayak diremiş sonra önden yüklemeli şok bir artış yaparak kurları tutabilmişti. Eğer yine hükümet faiz artışına direnirse yılsonuna kadar dolar kurunun 8,25-8,50 seviyesine çıkması sözkonusu olacaktır. Eğer piyasadaki panik artarsa ve hükümet tereddüt ederse o zaman global pandemi belirsizliği ve olağanüstü küçülme hareketi ile birleşen kaçış etkisi doları 10 TL seviyesine kolaylıkla atabilir.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.