Yeni Makaleler

HAYAT YARIŞINDA ÖNDE KOŞMAK İÇİN 10 TAVSİYE

1. Başınıza gelen şeylerin duygusal etkilerini kontrol edebilmek için her zaman olayın içindeki somut bilgiye ve rakamlara odaklanın, mümkün olduğunca altta yatan hikayeyi gözardı edin. Duygusal ve dürtüsel davranan insanlar sıklıkla yanılırlar ve hedeflerine ulaşamazlar. Karar almadan ve harekete geçmeden önce acele etmeyin, kızgınlık, sevinç, endişe gibi hislerinizin soğumasına izin verin ve sonra duruma analitik şekilde bakın.

2. Sizi eleştirenleri dikkate almayın. Geri bildirim ve eleştiri çok farklı şeylerdir. Geri bildirim alabileceğiniz kişileri doğru şekilde seçtiğinize emin olun. Doğru insanlar objektif kalabilen, duygusal davranmayan ve verileri okumayı bilen kişilerdir. Geri bildirim mutlaka geliştirici ve pozitif bir öneri içermelidir. Birisi sizi eleştiriyor ama hiçbir pozitif öneri getirmiyorsa onunla asla vakit kaybetmeyin.

3. Bir hedefe odaklandığınızda diğer insanların ne dediklerini dikkate almayın. İnsanların %85’i hiçbir ciddi başarısı olmayan vasat kişilerdir, %14 kadarı ise belirli alanlarda ilerleme sağlayabilmiş ama vizyonu olmayan kişilerdir. Dolayısıyla yalnızca %1 kadarının söyledikleri sizin için değer ifade edebilir. Dinlemeden önce bu doğru insanları bulduğunuza emin olmalısınız. Diğer insanların hakkınızda söyleyeceği hiçbir şey sizi tanımlayamaz.

4. İstediğiniz şeylere ulaşmanız için sizi maddi veya manevi olarak desteklemeyen insanları çevrenizden uzaklaştırın. Yakın çevreniz bilginiz veya deneyiminiz gibi bir tür sermayedir. İlişkiler ve çevre çok kez paradan bile güçlü ve değerlidir, ayrıca tamamen sizin kontrolünüzdedir. Sizi güçlü kılacak ve hedeflerinize ulaştıracak kişilerle birlikte olun. Buna eşiniz de dahildir.

5. Zaman en değerli sermayenizdir onu boşa harcamayın. TV izleyerek veya sosyal medyada boş boş takılarak hiçbir sonuca ulaşamazsınız. Ortalama bir insan günde 2,5 – 3 saat kadar verimli çalışır. Siz bunu 6 saate çıkarırsanız onların ulaştığı noktaya yarı sürede ulaşabilirsiniz. İnsanların normal yaşam dediği şey sizi başarılı kılamaz; akşam dizi izlemek, pazarları amaçsızca yatmak, kahveye gitmek onlara göre normal olabilir ama hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız normal hayat sizin için hayatın israfından başka bir şey değildir.

6. İnsanların sizi şüpheye düşürmesine izin vermeyin çünkü profesyoneller bile sıklıkla saçma öngörülerde bulunur. ABD patent enstitüsü başkanı 100 yıl önce icat edilecek şeylerin bittiğini düşünmüştü. Henry Ford insanlara sorsaydım daha hızlı at arabası isterler demişti. Kendi hedefinizden eminseniz başkalarının bunu takdir etmesini veya desteklemesini beklemeyin zira öyle bir öngörüleri olsa kendileri yaparlardı. Diğer yandan kendi kararlarınızı vermenin en güzel yanı sonunda pişmanlık duymayacak olmanızdır.

7. Herkesin sizi sevmesini değil sıradışı olmayı hedefleyin. Steve Jobs çevresinde hiç sevilen bir insan değildi. İnsanların ezici çoğunluğu vasattır, vasat olanı normal görür ve severler. Sonradan başarılı görülen her eylem ilk başta yadırganmış, reddedilmiş ve tepki görmüştür. Ancak sonuç aldıktan sonra sizi başarılı bulacaksa insanlar o noktadaki takdirlerinin herhangi bir önemi yoktur. Herkes sizi seviyorsa sıradansınızdır, yeni şeyler denemiyorsunuzdur, kendinizi zorlamıyorsunuz sınırları aşmaya çalışmıyorsunuzdur. Normal olmanın takdir edilecek bir yanı yoktur.

8. Herkesi memnun etmeye çalışmayın, yalnızca size pozitif katkı sağlayacak insanlarla karşılıklı çıkar ilişkiniz olmalıdır. Warren Buffet, başarılı ve gerçekten başarılı insanlar arasındaki farkın, gerçekten başarılı olanların daha çok hayır demesi olduğunu söylüyor. Yalnızca hedeflerinize katkı sağlayacak eylemlere, kişilere, sorumluluklara evet demeniz, geri kalan her şeye hayır demeniz gerekir. Kibarlık zannettiğiniz eylemler sizi hedeflerinizden uzaklaştırmamalıdır. İnsanlara hayır demek, fikirlerine katılmamak, onları desteklememek kabalık değil kişisel tercihinizdir ve ayıplanacak bir yanı yoktur.

9. İnsanların sizden karşılıksız olarak faydalanmasına izin vermeyin. Onlara gerçek bir değer sunun ve karşılığında gerçek bir fayda sağlayın. Gelenekler, aile, toplum baskısı kaynaklı, adı ne olursa olsun kendi iradeniz dışındaki amacınıza hizmet etmeyecek tüm eylemlerden uzak durun. Bu insanlara yardım etmeyeceksiniz demek değildir ama bu yardımın sonucu sizin uzun vadeli hedeflerinize hizmet etmelidir. Şikayet eden, sürekli yardımınızı talep eden, mücadele etmeyen, kaderci, korkak tiplerden uzaklaşın ve kendinize gerçek savaşçılardan oluşan yeni bir çevre yaratın.

10. Savaşmaktan ve mücadele etmekten keyif almayı öğrenin zira bu başarıların en büyüğüdür. Her başarısız olduğunuzda keyifle bir daha ayağa kalkın ve tekrar deneyin. Her seferinde ayağa kalkabilen bir boksörü yenmek mümkün değildir. İnsanlara yanıldıklarını kanıtlamak, yapamazsın denilenleri yapmak, her gün adım adım ilerlemek ve sonuca ulaşmak keyiflerin en büyüğüdür. Sıradan insanlar mücadele etmenin güzelliğini anlayamaz. Onlar kolaycıdır, tembeldir, iradeleri zayıftır, vizyonları kıttır, bedel ödemeyi bilmezler, dolayısıyla sizi anlamalarını beklemeyin. Güçlü ve başarılı insanlar yalnız olmayı göze almalıdır.

Comments Closed

Comments are closed. You will not be able to post a comment in this post.